Прејди на содржината

728

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
728 во разни календари
Грегоријански календар728
DCCXXVIII
Ab urbe condita1481
Ерменски календар177
ԹՎ ՃՀԷ
Асирски календар5478
Балиски календар649–650
Бенгалски календар135
Берберски календар1678
Будистички календар1272
Бурмански календар90
Византиски календар6236–6237
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
3424 или 3364
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
3425 или 3365
Коптски календар444–445
Етиопски календар720–721
Еврејски календар4488–4489
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера784–785
 - Сачка ера649–650
 - Кали-југа3828–3829
Холоценски календар10728
Ирански календар106–107
Исламски календар109–110
Јапонски календарЏинки 5
(神亀5年)
Јавански календар621–622
Јулијански календар728
DCCXXVIII
Корејски календар3061
Мингуо-календар1184 пред Р. Кина
民前1184年
Нанакшахи−740
Селевкидски календар1039/1040 г.г.
Тајландски сончев календар1270–1271
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
854 или 473 или −299
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
855 или 474 или −298

728 (DCCXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 728 година од новата ера, 728. од првиот милениум, 28. од VIII век и деветта од 720-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6236 и 6237 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5478 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4488 и 4489 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1481.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 728 година се протега во 3364 и 3365, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3424 и 3425 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1271. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 109 и 110 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]