Прејди на содржината

793

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
793 во разни календари
Грегоријански календар793
DCCXCIII
Ab urbe condita1546
Ерменски календар242
ԹՎ ՄԽԲ
Асирски календар5543
Балиски календар714–715
Бенгалски календар200
Берберски календар1743
Будистички календар1337
Бурмански календар155
Византиски календар6301–6302
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
3489 или 3429
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
3490 или 3430
Коптски календар509–510
Етиопски календар785–786
Еврејски календар4553–4554
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера849–850
 - Сачка ера714–715
 - Кали-југа3893–3894
Холоценски календар10793
Ирански календар171–172
Исламски календар176–177
Јапонски календарЕнрјаку 12
(延暦12年)
Јавански календар688–689
Јулијански календар793
DCCXCIII
Корејски календар3126
Мингуо-календар1119 пред Р. Кина
民前1119年
Нанакшахи−675
Селевкидски календар1104/1105 г.г.
Тајландски сончев календар1335–1336
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
919 или 538 или −234
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
920 или 539 или −233

793 (DCCXCIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 793 година од новата ера, 793. од првиот милениум, 93. од VIII век и четвртта од 790-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6301 и 6302 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5543 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4553 и 4554 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1546.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 793 година се протега во 3429 и 3430, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3489 и 3490 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1336. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 176 и 177 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 793 на Ризницата ?