721

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
721 г.  во други календари
Грегоријански календар 721
DCCXXI
Ab urbe condita 1474
Асирски календар 5471
Бахајски календар -1123–-1122
Бенгалски календар 128
Берберски календар 1671
Будистички календар 1265
Бурмански календар 83
Византиски календар 6229–6230
Еврејски календар 4481–4482
Ерменски календар 170
ԹՎ ՃՀ
Етиопски календар 713-714
Ирански календар 99–100
Исламски календар 102–103
Јулијански календар 721    DCCXXI
Кинески календар 庚申年月日
(3357/3417)
— до —
辛酉年月日
(3358/3418)
Коптски календар 437–438
Корејски календар 3054
Календар Мингуо 1191 пред РК
民前1191年
Селевкидски календар 1032–1033
Тајландски сончев календар 1264
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 777–778
 - Шака самват 643–644
 - Кали југа 3822–3823
Холоценски календар 10721
Џуче-календар нема (пред 1912)

721 (DCCXXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 721. година од новата ера, 721. од првиот милениум, 21. од 8 век и втора од 720-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6229 и 6230 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5471 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4481 и 4482 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1474.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 721. година се протега во 3357 и 3358, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3417 и 3418 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1264. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 102 и 103 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]