795

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
795 г.  во други календари
Грегоријански календар 795
DCCXCV
Ab urbe condita 1548
Асирски календар 5545
Бахајски календар -1049–-1048
Бенгалски календар 202
Берберски календар 1745
Будистички календар 1339
Бурмански календар 157
Византиски календар 6303–6304
Еврејски календар 4555–4556
Ерменски календар 244
ԹՎ ՄԽԴ
Етиопски календар 787-788
Ирански календар 173–174
Исламски календар 178–179
Јулијански календар 795    DCCXCV
Кинески календар 甲戌年月日
(3431/3491)
— до —
乙亥年月日
(3432/3492)
Коптски календар 511–512
Корејски календар 3128
Календар Мингуо 1117 пред РК
民前1117年
Селевкидски календар 1106–1107
Тајландски сончев календар 1338
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 851–852
 - Шака самват 717–718
 - Кали југа 3896–3897
Холоценски календар 10795
Џуче-календар нема (пред 1912)

795 (DCCXCV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 795. година од новата ера, 795. од првиот милениум, 95. од 8 век и шеста од 790-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6303 и 6304 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5545 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4555 и 4556 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1548.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 795. година се протега во 3431 и 3432, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3491 и 3492 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1338. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 178 и 179 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]