748

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 7 век 8 век 9 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
748 г.  во други календари
Грегоријански календар 748
DCCXLVIII
Ab urbe condita 1501
Асирски календар 5498
Бахајски календар -1096–-1095
Бенгалски календар 155
Берберски календар 1698
Будистички календар 1292
Бурмански календар 110
Византиски календар 6256–6257
Еврејски календар 4508–4509
Ерменски календар 197
ԹՎ ՃՂԷ
Етиопски календар 740-741
Ирански календар 126–127
Исламски календар 130–131
Јулијански календар 748    DCCXLVIII
Кинески календар 丁亥年月日
(3384/3444)
— до —
戊子年月日
(3385/3445)
Коптски календар 464–465
Корејски календар 3081
Календар Мингуо 1164 пред РК
民前1164年
Селевкидски календар 1059–1060
Тајландски сончев календар 1291
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 804–805
 - Шака самват 670–671
 - Кали југа 3849–3850
Холоценски календар 10748
Џуче-календар нема (пред 1912)

748 (DCCXLVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 748. година од новата ера, 748. од првиот милениум, 48. од 8 век и деветта од 740-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6256 и 6257 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5498 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4508 и 4509 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1501.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 748. година се протега во 3384 и 3385, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3444 и 3445 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1291. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 130 и 131 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]