Пелопонез

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сообраќајна карта на Пелопонез, 2007

Пелопонез (грчки: Πελοπόννησος) е голем полуостров и регион во јужна Грција, и го формира делот на државата јужно од Коринтскиот Залив. Делови од него припаѓаат на три периферии; поголемиот дел од полуостровот припаѓа на периферијата Пелопонез, а мал дел на Западна Грција и Атика.

Префектури[уреди | уреди извор]

Географија[уреди | уреди извор]

Полуостровот има површина од 21.549 км2 и е најјужниот дел од грчкото копно. Со прокопувањето на Коринтскиот Канал во 1893, Пелопонез всушност во целост бил издвоен од копното, и може да се смета за остров. Тој има две врски со копното, една преку вливот на Коринт, и една преку мостот Рио-Андирио, изграден во 2004.

Внатрешноста на полуостровот е планинска. Две групи на острови лежат во близина на крајбрежјето: Арго-Саронските острови на исток и Јонските острови на запад.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 37°20′59″N 22°21′08″E / 37.34972° N; 22.35222° E / 37.34972; 22.35222