Мост Рио-Андирио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Рио-Андирио
Носи 6 ленти, (по 2 ленти во секој правец и 2 за итни случаеви) & 1 пешачка и велосипетска лента
Минува Коринтски Залив
Место Рио и Антирио
Официјален назив Χαρίλαος Τρικούπης
Други називи Рион-Андирион
Одржувач Gefyra SA
Особености
Вид висечки мост од Берџ Микаелијан
Вк. должина 2.880 m
Ширина 27,2 m
Најдолг распон 560 m
Историја
Отворен 7 август, 2004
Сообраќај
Дневен сообраќај Очекување: 11.000 возила/ден
Мостарина Автомобили: 11,20 €
Moторцикли: 1,80 €
Автобуси: 26,20–56,50 €
Камиони: 17,30–38,00 €

Рио-Андирио (грчки: Γέφυρα Ρίου-Αντιρρίου), или официјално Харилаос Трикупис е висечки мост кој го премостува Коринтскиот Залив во близина на Патра, и го поврзува градот Рио на Пелопонез со градот Андирио на грчкото копно.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Поглед на мостот на зајдисонце
Поглед на мостот навечер

Координати: Erioll world.svg 38°19′17″N, 21°46′22″E