Мост Рио-Андирио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рио-Андирио
Rio-Antirrio Ferries - panoramio (70).jpg
Поглед на мостот
Носи6 ленти, (по 2 ленти во секој правец и 2 за итни случаи) и 1 пешачка и велосипедска лента
МинуваКоринтски Залив
МестоРио и Антирио
Официјален називΧαρίλαος Τρικούπης
Други називиРион-Андирион
ОдржувачGefyra SA
Особености
Видвисечки мост од Берџ Микаелијан
Вк. должина2.880 m
Ширина27,2 m
Најдолг распон560 m
Историја
Отворен7 август 2004
Сообраќај
Дневен сообраќајОчекување: 11.000 возила/ден
МостаринаАвтомобили: 11,20 €
Moторцикли: 1,80 €
Автобуси: 26,20–56,50 €
Камиони: 17,30–38,00 €

Рио-Андирио (грчки: Γέφυρα Ρίου-Αντιρρίου), или официјално Харилаос Трикупис е висечки мост кој го премостува Коринтскиот Залив во близина на Патра, и го поврзува градот Рио на Пелопонез со градот Андирио на грчкото копно.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Координати: Erioll world.svg 38°19′17″N, 21°46′22″E