Света Гора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Автономна Монашка Држава на Светата Гора1
Άγιον Όρος
(Αυτόνομη Μοναστική Πολιτεία Αγίου Όρους)
Афто́номи Монастики́ Полити́а Аги́у О́рус
Знаме Византиско знаме
Главен град
(и најголем)
Кареја
Службен јазик кини, црковнословенски, грчки, руски, српски, грузиски, бугарски, романски (литургиски во цивилна служба), грчки (цивилна употреба)
Уредување
 •  Претседател2 Јоргос Папандреу
 •  Вселенска Патријаршија Вартоломеј I
Површина
 •  Вкупна 335.64 км2 
Население
 •  Попис 2011 1,811 
 •  Густина 5.40 жит/км2 
Валута Евро ()3
1. Демоними: Атонец, Хагиорец (македонски); Αθωνίτης, Αγιορίτης (грчки).
2. Грчки министер за надворешни работи
3. Пред 2001: грчка драхма
Света Гора
Светско наследство на УНЕСКО
Ивирон манастирот
КритериумМешано: i, ii, iv, v, vi, vii
Навод454
Запис1988 (12-тο заседание)

Света Гора (грчки: Άγιον Όρος) — третиот крак на полуостровот Халкидик во Егејска Македонија. Тоа е автономна област во рамките на провинцијата Централна Македонија во Грција. Таа е еден од православните центри во светот. Атос е планина и полуостров во северна Грција наречено Άγιο Όρος (Ayio Oros или „Света Гора“) на грчки, или Ἅγιον Ὄρος (-{Hagion Oros}-) на класичен грчки. Атос е седиште на 20 православни манастири и е автономна држава под грчки суверенитет. Само на монасите им е дозволено да живеат на Света Гора, и моментално на неа живеат околу 2.000 монаси. Полуостровот, како дел од поголемиот полуостров е долг 60 km, а широк 7 до 12 km и има површина од 390 km².

Легенда[уреди | уреди извор]

Според една легенда, Пресвета Богородица пловела заедно со Свети Јован Богослов кон Јопа во Кипар, во посета на Свети Лазар. Кога бродот со кои пловеле бил истуркан од бурата надвор од курсот, на тогаш паганскиот Атос, тие биле присилени да допрат во близина на пристаништето Клемент, во близина на денешниот манастир Ивирон. Богородица излегла на брегот, и воодушевена од убавината на природата која ја видела таму, ја благословила и го замолила Господ да ја претвори во нејзина градина. Така според преданието се чул глас кој велел: „Нека ова место биде твое наследство и твоја градина, рај и небо на спасението за сите оние кои го бараат спасението!“ Од тој момент планината е посветена на Мајката Божја, како нејзина градина, во која не е дозволено да стапне ниту една друга жена.

Историја[уреди | уреди извор]

Света Гора, како манастирска заедница формално била основана во 963 година, кога монахот Атанасиј го основал манастирот Голема Лавра, најголемиот и најзначајниот манастир до ден денес. Манастирот бил заштитен од византискиот император во текот на следните векови. Четвртата крстоносна војна во 13 век донела нови, римо-католички владетели кои ги присилиле монасите да бараат заштита од папа Иноцентиј III до обновувањето на Византија. Исто така, каталонски платеници во 14 век вршеле кражби на Света Гора.

Кога во 15 век дошло до конечен крај на Византија, власта над Света Гора ја превзела Отоманската империја. Од самиот почеток тие наметнале огромни давачки на монасите, но не интервенирале на никаков политички начин. Бројот на монасите и нивното богатство опаѓало во следните векови, но во 19 век Света Гора повторно заживеала, преку поклоничките патувања и доаѓањето на монаси од другите православни земји, при што секоја од нив ја превземала грижата за дел од манастирите. По завршувањето на Првата балканска војна и протерувањето на Турците постоел конфликт помеѓу Русија и Грција околу суверенитетот, за подоцна и формално полуостровот да потпадне под грчка власт по завршувањето на Втората светска војна.

Според грчкиот Устав, планината Атос е политичка самоуправа која ја сочинуваат 20 главни манастири (кои од своја страна ја сочинуваат Светата заедница која управува со територијата), а главниот град и админстративниот центар, Кареја, е седиште на гувернерот како претставник на грчката власт. Духовно, Света Гора е под директна јурисдикција на Вселенскиот патријарх од Цариград. Покрај манастирите постоја уште и 12 скитови, помали монашки заедници, како и многу осамени монашки ќелии на целата територија на полуостровот. Сите личности кои го живеат манастирскиот подвиг на таа територија, стануваат грчки државјани без никакви формалности, по нивното монашење. Мирјаните можат да ја посетат Света Гора, но со посебна дозвола и благослов.

Ниту една жена нема пристап на Атос. Дури и животните женки се забранети (освен, како што велат, мачки и кокошки, од чии жолчки - јајца се прават боите кои се користат при иконописот).

Јазици[уреди | уреди извор]

Грчкиот јазик е во општа употреба во сите грчки манастири, но во некои манастири се говорат и други јазици; на пример, во Свети Пантелејмон се говори руски, во Хиландар - српски, во Зограф - бугарски, а во скитите Продрмос и Лаку романски. Голем дел од тамошните монаси говорат и англиски јазик.

Уметничко богатство[уреди | уреди извор]

Атоските манастири имаат богати ризници на средновековни богатства, како икони, литургиски одежди, крстови, путири, кодекси и други Христијански документи, свети мошти и друго. Во минатото не постоеле организирани студии и архивирање на богатството, но во скоро време Европската унија основа фонд кој започна со каталогизација, заштита и реставрација на ова богатство. Исто така, повеќето православни земји започнаа да се грижат за уметничкото богатство на своите манастири на Света Гора.

Дваесет манастири со самоуправа[уреди | уреди извор]

Според податоците од 2001 година, на Атос живеат 2.262 жители. На Света Гора се наоѓаат 20 манастири.

Манастир Голема Лавра Манастир Ватопед Манастир Ивирон Манастир Хиландар Манастир Дионисијат
Μεγίστη Λαύρα Βατοπέδι Ιβήρων
ივერთა მონასტერი
Χιλανδαρίου
Хиландар
Διονυσίου
Megistis Lavras 3.jpg Vatopedi 3.jpg Iviron monastery.JPG Hilan2.jpg 07Athos St Dionysius01.jpg
Манастир Кутлумуш Манастир Седржател Манастир Ксиропотам Манастир Зограф Манастир Дохијар
Κουτλουμούσι Παντοκράτορος Ξηροποτάμου Ζωγράφου
Зограф
Δοχειαρίου
Koutloumousiou 2.jpg Pantokratoros 1.jpg Xeropotamou 6.jpg Zograf Monastery.jpg Athos 1.jpg
Манастир Каракал Манастир Филотеј Манастир Симонопетра Манастир Свети Павле Манастир Ставроникита
Καρακάλλου Φιλοθέου Σίμωνος Πέτρα Αγίου Παύλου Σταυρονικήτα
Karakallou.jpg Mount Athos- Monastery Filotheou and sea.tif Simonopetra Aug2006.jpg Athos Agiou-Pavlou 1998 1.jpg Stavronikita Aug2006.jpg
Манастир Ксенофонт Манастир Григоријат Манастир Есфигмен Манастир Пантелејмон Манастир Констамонит
Ξενοφώντος Οσίου Γρηγορίου Εσφιγμένου Αγίου Παντελεήμονος
Пантелеймонов
Κωνσταμονίτου
Athos-xenophontos.jpg Athos-hagiou-gregoriou.jpg Esphigmenou monastery 2006.jpg Athos 7.jpg Konstamonitou monastery.jpg

Атос како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Атос се јавува како тема во дела од уметноста и популарната култура, како:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Miodrag Pavlović, Izabrane pesme. Beograd: Rad, 1979, стр. 110.