Источна Македонија и Тракија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оваа статија се однесува на грчката административна област. За други значења на Македонија, видете Македонија (појаснување). За други значења на Тракија, видете Тракија (појаснување).
Coat of arms of Greece.svg
Источна Македонија и Тракија
Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης
Областа Источна Македонија и Тракија во Грција
 
Главен град Ѓумурџина
Окрузи Драма
Марица
Кавала
Скеча
Родопи
Население 623.248 (2005)
Површина 14.157 км²
Густина 44 жит/км²
Податоци...
Портал www.remth.gr

Источна Македонија и Тракија е една од тринаесетте области во Грција, составена од источниот дел на Егејска Македонија заедно со Западна Тракија. Поделена е на македонските окрузи Драма и Кавала (со посебната општина-округ Тасос) и тракиските окрузи Скеча (Ксанти), Родопи и Марица (Еврос).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]