Прејди на содржината

Неврокоп (Егејска Македонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
За градот во Пиринска Македонија, погл. Неврокоп. За неговата општина, погл. Општина Неврокоп.
Општина Долен Неврокоп
Δήμος Κάτω Νευροκοπίου

Карта на општина Долен Неврокоп
Податоци
Област: Источна Македонија и Тракија
Округ: Драма
Гео. област:
Население: 8.466 (2021)
Седиште: Зрново
Нас. места: 18
Пошт. бр.: 661 33
Пов. бр.: 25230-2
Портал: nevrokopi.gr

Долен Неврокоп (грчки: Δήμος Κάτω Νευροκοπίου) — општина во Драмскиот округ, во северозападниот дел на областа Источна Македонија и Тракија во Егејска Македонија, денес во Грција. Административен центар е градот Зрново.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Општината зафаќа површина од вкупно 3 528,86 км2 и се граничи со Пиринска Македонија, во која се преоѓа преку преминот Везме (Ексохи). Подрачјето е познато по многу ниските температури во зимата и важи за најстуденото место во Егејска Македонија и цела Грција. Познато е по производството на најквалитетен компир и грав.

Крајот привлекува посетители со скијачкиот центар „Фалакро“ на планината Боздаг (Фалакро) и традиционалното посетителско село Руждене (Гранитис), големите вештачки езера кај селата Белотинци (Левкогија) и Борово (Потами), живописните планинарски патеки и старите цркви.

Оддели и населени места[уреди | уреди извор]

Топографска карта на општината
Општината Неврокоп на картата на некогашниот округ Драма.

Општината опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Зрново
  • град Зрново (Κάτω Νευροκόπι, Като Неврокопи)
 • Општински оддел Белотинци
 • Општински оддел Блачен
  • село Блачен (или Блатчен; Αχλαδέα, Ахладеја)
 • Општински оддел Борово
 • Општински оддел Волак
  • село Волак (Βώλακας, Волакас)
 • Општински оддел Везме
  • село Везме (или Везмен; Εξοχή, Ексохи)
 • Општински оддел Волково
  • село Волково (или В’лково; Χρυσοκέφαλος, Хрисокефалос)
 • Општински оддел Горна Лакавица
 • Општински оддел Долно Броди
 • Општински оддел Елес
  • село Елес (или Лисе; Οχυρό, Охиро)
 • Општински оддел Караќој
 • Општински оддел Куманич
 • Општински оддел Оштица
  • село Оштица (или Воштица; Μικρομηλία, Микромилија)
 • Општински оддел Руждене
  • село Руждене (или Ѓуреџик; Γρανίτης, Гранитис)
 • Општински оддел Старчишта
 • Општински оддел Трлис
  • село Трлис (Βαθύτοπος, Ватитопос)
 • Општински оддел Черешово

Поранешни села[уреди | уреди извор]

На територијата на Општина Неврокоп се наоѓаат и следниве иселени или веќе непостоечки села:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 5 јули 2010. Посетено на 5 јули 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]