Борово (Драмско)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Борово
Борово во рамките на Егејска Македонија
Борово
Местоположба на Борово во Егејска Македонија
Борово на карта

Карта

Население 413 жит.
(поп. 2021)
Пошт. бр. 66033
Повик. бр. 2523
Шифра во ЕЛСТАТ 0203001601
Надм. вис. 445 м
Борово на Ризницата

Бороводрамско село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]