Черешовско Езеро

Координати: 41°21′11″N 24°13′26″E / 41.353° СГШ; 24.224° ИГД / 41.353; 24.224
Од Википедија — слободната енциклопедија
Черешовско Езеро
Λίμνη Θησαυρού
Карта на Черешовското Езеро
Карта
Координати41°21′11″N 24°13′26″E / 41.353° СГШ; 24.224° ИГД / 41.353; 24.224
Видвештачко
Главни приливиМеста
Сливни земјиГрција
Површина&1000000000000002000000020 км2
Надм. височина320 м

Черешовско Езеро (грчки: Λίμνη Θησαυρού, Лимни Тисавру) — вештачко езеро создадено со изградба на брана на реката Места.[1] во Драмско, Егејска Македонија. Хидроцентралата има три погони, со вкупна моќност од 384 мегавати. Наречено е по напуштеното село Черешово. Зафаќа површина од 20 км2.

Недалеку низводно лежи друга акумулација, наречена Олско Езеро.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Οι Τεχνητές Λίμνες της ΔΕΗ ΑΕ
  2. ΔΕΗ. „Οι Τεχνητές Λίμνες της ΔΕΗ ΑΕ“ (PDF). Посетено на 10 септември 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]