Мостар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мостар
Mostar
Град
Mostar Old Town Panorama 2007.jpg
Знаме на МостарMostar
Знаме
Грб на МостарMostar
Грб
Карта на БиХ (Мостар)
Карта на БиХ (Мостар)
Координати: 43°20′ СГШ 17°48′ ИГД / 
Земја  Босна и Херцеговина
Целина Федерација Босна и Херцеговина
Кантон Херцеговско-неретвански
Управа
 • Градоначалник Љубо Бешлиќ (ХДЗ)
Површина
 • Вкупна 1.175 км2
Население
 • Вкупно 128.448 (проц,) (2.007)
 • Густина 89,8/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Поштенски бр. 88000
Повик. бр. (+387) 36
Мреж. место http://www.mostar.ba/

Мостар (бос. Mostar) е град во Босна и Херцеговина. Со население од 125,448 жители (2004) тој е четврт град по број на население во Босна и Херцеговина и претставува административно политички, стопански, културен и образовно-научен центар на Херцеговско-неретванскиот кантон, како и еден од четирите службени градови на Босна и Херцеговина.

Географиjа[уреди | уреди извор]

Мостар се наоѓа на 17° 48' источна географска должина и 43° 20' северна географска ширина. Надморската височина во центарот на градот изнесува 80m. Градското подрачје зафаќа површина од 1.100km². Низ градот тече реката Неретва. Мостар е близу до планината Динари.

Личности[уреди | уреди извор]

Градот е родното место на Алекса Шантиќ, Химзо Половина и Сергеj Барбарез.

Историjа[уреди | уреди извор]

Мостар е основан во почетокот на XV век. Според статистиката, од 1991 година, градот има население од 126 066 жители, од кои - 34.65% Босанци, 33.83% Хрвати, 18.97% Срби, 10.03% Jугословени и 2.35% други. Во 2003 година Мостар има 105 448 жители. Најголемиот дел од нив се Босанци и Хрвати, а другите се Срби и Jугословени.

2008: 61% Хрвати, 36% Босанци, 2% Срби,

Видете исто така[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]