Херцеговско-неретвански кантон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Херцеговско-неретвански кантон

Hercegovačko-neretvanska županija (хр)

Hercegovačko-neretvanski kanton (бс)

Херцеговачко-неретвански кантон (ср)
кантон
Знаме на Херцеговско-неретвански кантонГрб на Херцеговско-неретвански кантон
Местоположба во БиХ.
Местоположба во БиХ.
Координати: 43°27′N 17°49′E / 43.450° СГШ; 17.817° ИГД / 43.450; 17.817
ДржаваБосна и Херцеговина
ЕнтитетФедерација Босна и Херцеговина
Главен градМостар
ОпштиниЧаплина, Читлук, Јабланица, Коњиќ, Мостар, Неум, Рама, Равно и Столац
Управа
 • ПремиерДенис Ласиќ
Површина
 • Вкупна4,401,0 км2 (1,6.992 ми2)
Население
 • Вкупно222,007
 • Густина53,69/км2 (13,910/ми2)

Херцеговско-неретванскиот кантон е еден од десетте кантони во Босна и Херцеговина. Кантонот ја зазема долината на реката Неретва во Херцеговина. Мостар е административен центар на кантонот.

Општини[уреди | уреди извор]

Кантонот е поделен на следните општини: Чаплина, Читлук, Јабланица, Коњиќ, Мостар, Неум, Рама, Равно и Столац.

Население[уреди | уреди извор]

Овој кантон е еден од двата кантона во Федерацијата каде има мешано население од Бошњаци и Хрвати. Хрватите се мнозинство во Чаплина, Читлук, Прозор-Рама, Равно и Столац, додека Бошњаците се мнозинство во Јабланица и Коњиќ. Мостар има исто така мешано население.

Поврзано[уреди | уреди извор]