Прејди на содржината

Лукавац

Координати: 44°33′N 18°31′E / 44.550° СГШ; 18.517° ИГД / 44.550; 18.517
Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Ликавац)
Лукавац
Лукавац
Општина
Грб на Лукавац
Лукавац is located in Bosnia and Herzegovina
Лукавац
Лукавац
Местоположба на градот
Координати: 44°33′N 18°31′E / 44.550° СГШ; 18.517° ИГД / 44.550; 18.517
Земја Босна и Херцеговина
EntityФедерација Босна и Херцеговина
КантоТузлански кантон
Управа
 • Municipality presidentЏевад Мујкиќ
Површина
 • Вкупна337 км2 (130 ми2)
Население (2013)
 • Вкупно46.731
 • Густина139/км2 (360/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.+387 35
Мреж. местоhttp://www.lukavac.ba

Лукавац — град и општина во североисточниот дел на Босна и Херцеговина, како дел од Тузланскиот кантон. Според податоците од пописот во 2013 година, Лукавац има 12.490 жители.

Историја[уреди | уреди извор]

Во близина на градот биле пронајдени остатоци од бронзено време, што укажува дека овој регион бил населен уште во праисторијата.

Името на Лукавац за првпат во пишаните документи се споменува во 1528 година како Горнен и Долен Лукавац, додека во пописот во 1885 се нарекува Турски Лукавац и Српски Лукавац.

Наводи[уреди | уреди извор]

Националност 1991
Муслимани 7.596 (60,06)
Срби 2.219 (17,54)
Хрвати 493 (3,89)
Југословени 1.940 (15,33)
Останати 399 (3,18)
Вкупно 12.647

Надворешни врски[уреди | уреди извор]