Лукавац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лукавац
Лукавац
Општина
Грб на Лукавац
Грб
Лукавац се наоѓа во Босна и Херцеговина
Лукавац
Местоположба на градот
Координати: 44°33′ СГШ 18°31′ ИГД / 
Земја  Босна и Херцеговина
Entity Федерација Босна и Херцеговина
Канто Тузлански кантон
Управа
 • Municipality president Џевад Мујкиќ
Површина
 • Вкупна 337 km2 (130 sq mi)
Население (2013)
 • Вкупно 46.731
 • Густина 139/km2 (360/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Повик. бр. +387 35
Мреж. место http://www.lukavac.ba

Лукавац — град и општина во североисточниот дел на Босна и Херцеговина, како дел од Тузланскиот кантон. Според податоците од пописот во 2013 година, Лукавац има 12.490 жители.

Историја[уреди | уреди извор]

Во близина на градот биле пронајдени остатоци од бронзено време, што укажува дека овој регион бил населен уште во праисторијата.

Името на Лукавац за прв пат во пишаните документи се споменува во 1528 година како Горнен и Долен Лукавац, додека во пописот во 1885 се нарекува Турски Лукавац и Српски Лукавац.

Наводи[уреди | уреди извор]

Националност 1991
Муслимани 7.596 (60,06)
Срби 2.219 (17,54)
Хрвати 493 (3,89)
Југословени 1.940 (15,33)
Останати 399 (3,18)
Вкупно 12.647

Надворешни врски[уреди | уреди извор]