Тузлански кантон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тузлански кантон


Tuzlanski kanton (бс)

Tuzlanska županija (хр)

Тузлански кантон (ср)
кантон
Знаме на Тузлански кантонГрб на Тузлански кантон
Местоположба во БиХ.
Местоположба во БиХ.
Координати: 44°33′N 18°36′E / 44.550° СГШ; 18.600° ИГД / 44.550; 18.600
ДржаваБосна и Херцеговина
ЕнтитетФедерација Босна и Херцеговина
Гл. градТузла
ОпштиниБановиќи, Ќелиќ, Добој Исток, Грачаница, Градачац, Калесија, Кладањ, Лукавац, Сапна, Сребреник, Теочак, Тузла, Живинице
Управа
 • ПремиерБего Гутиќ
Површина
 • Вкупна2.649,0 км2 (10,230 ми2)
Население
 • Вкупно477,278
 • Густина180,17/км2 (46,660/ми2)

Тузланскиот кантон е еден од десетте кантони во Босна и Херцеговина чиј главен центар е Тузла.

Графички приказ на градови и општини од Тузланскиот кантон

Општини[уреди | уреди извор]

Во кантонот се наоѓаат општините Бановиќи, Ќелиќ, Добој Исток, Грачаница, Градачац, Калесија, Кладањ, Лукавац, Сапна, Сребреник, Теочак, Тузла и Живинице.

Географија и население[уреди | уреди извор]

Кантонот има вкупна површина од 2,649 км2. Според пописот од 2013 година кантонот имал 477,278 жители.

Поврзано[уреди | уреди извор]