Пале (Босна и Херцеговина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Pale
Пале
Поглед кон Пале
Поглед кон Пале
Местоположба на Пале во рамките на БиХ.
Местоположба на Пале во рамките на БиХ.
Координати: 43°49′0″N 18°34′10″E / 43.81667° СГШ; 18.56944° ИГД / 43.81667; 18.56944Координати: 43°49′0″N 18°34′10″E / 43.81667° СГШ; 18.56944° ИГД / 43.81667; 18.56944
ДржаваБосна и Херцеговина
Управа
Површина
 • Вкупна492 км2 (190 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно30,000
 • Општина6.900
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.57

Пале (босански, српски, хрватски : Пале, Pale) — град и општина во Босна и Херцеговина. Градот се наоѓа југоисточно од главниот град Сараево и заедно со уште пет околни општини го формираат Источно Сараево. Источно Сараево, целосно, се наоѓа во Република Српска.

Население[уреди | уреди извор]

1971[уреди | уреди извор]

16.119 вкупно

1991[уреди | уреди извор]

Општината Пале имаала:

  • 11,269 Срби
  • 4,356 Муслимани
  • 394 Југословени
  • 126 Хрвати
  • 165 други

Градот Пале тогаш имал 6,797 жители, од кои:

  • 4,915 Срби
  • 1,438 Муслимани
  • 271 Југословени
  • 88 Хрвати
  • 85 други

Денес градот е составен од голем број Срби и има околу 30.000 жители.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Пале е збратимен со

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]