Нови Град (Сараево)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Нови Град (босански, српски, хрватски: Novi Grad) како административен, културни, образовни, здравствени и економски центар на градот Сараево беше формирана на 12 април 1978 година, поделбата порано општината Ново Сараево. Тоа зафаќа површина од 47,98 квадратни километри и се граничи со општините Ново Сараево, Илиџа, Вогошќа и Илијаш.[1]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. nama[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]