Прејди на содржината

Добој

Координати: 44°44′N 18°08′E / 44.733° СГШ; 18.133° ИГД / 44.733; 18.133
Од Википедија — слободната енциклопедија
Doboj
Добој
Поглед на Doboj
Грб на Doboj
Местоположба во БиХ.
Местоположба во БиХ.
Координати: 44°44′N 18°08′E / 44.733° СГШ; 18.133° ИГД / 44.733; 18.133
ДржаваБосна и Херцеговина
ЕнтитетРепублика Српска
Управа
Површина
 • Вкупна813,9 км2 (3,142 ми2)
Население (1991)
 • Општиниград, проц, 50,000 1
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.53

Добој (босански, српски, хрватски: Doboj) — град и општина во северна Босна и Херцеговина. Градот се наоѓа на реката Босна во ентитетот Република Српска. Добој е еден од најстарите градови во Босна и Херцеговина и еден од најзначајните урбани центри во северна Босна и Херцеговина.

Население[уреди | уреди извор]

Добој
година 1991 1981 1971
Муслимани 11.154 (40,56%) 8.822 (37,44%) 8.976 (49,14%)
Срби 8.011 (29,13%) 6.091 (25,85%) 5.044 (27,61%)
Хрвати 2.714 (9,86%) 2.852 (12,10%) 2.889 (15,81%)
Југословени 4.365 (15,87%) 5.211 (22,11%) 919 (5,03%)
други 1.254 (4,56%) 582 (2,47%) 436 (2,38%)
вкупно 27.498 23.558 18.264

Позначајни личности од Добој[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]


  1. [1]