Сребреница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сребреница
Srebrenica
Местоположба на Сребреница
Местоположба на Сребреница
ДржаваБосна и Херцеговина
Населби81
Управа
 • ГрадоначалникОсман Суљиќ[1]
Површина
 • Вкупна527 км2 (203 ми2)
Население (1991)
 • Вкупно?
 • Municipality36,666
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.56
Мреж. местоwww.srebrenica-opstina.org

Сребреница (босански, српски, хрватски: Srebrenica) — град и општина во Босна и Херцеговина. Сребреница се наоѓа во источниот дел од земјата, поточно во Република Српска. Ова е мал град изграден во планински регион и има ископување на сол и бањи. Градот во светот е познат по Геноцидот во Сребреница за време на Босанската војна.[2]

Население[уреди | уреди извор]

Во 2005 година, во општината имало 4000 Бошњаци или третина од населението.

година вкупно Муслимани Срби Хрвати Југословени други
1991 36,666 27,572 (75.19%) 8,315 (22.67%) 38 (0.10%) 380 (1.03%) 361 (0.98%)
1981 36,292 24,930 (68.69%) 10,294 (28.36%) 80 (0.22%) 602 (1.65%) 386 (1.06%)
1971 33,357 20,968 (62.85%) 11,918 (35.72%) 109 (0.32%) 121 (0.36%) 241 (0.72%)
1961 29,283 14,565 (49.74%) 12,540 (42.82%) 71 (0.24%) 1,967 (6.71%)
1953 46,647 23,545 (50.47%) 106 (0.45%) 22,791 (48.86%)
1948 39,954 20,195 (50.55%) 52 (0.13%) 19,671 (49.23%)
1931 35,210 17,332 (49.2%) 17,766 (50.5%) 103 (0.29%)

Само градот Сребреница имал:

година вкупно Бошњаци Срби Хрвати Југословени други
1991 5,746 3,673 (63.92%) 1,632 (28.40%) 34 (0.59%) 328 (5.70%) 79 (1.37%)

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзно[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]