Центар (Сараево)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Центар (босански, српски, хрватски: Centar) е општина во центарот на Сараево во Босна. Таа се наоѓа помеѓу постарите делови на градот под Стари Град, а поновите посовремени делови на градот во рамките на општините Нови Град и Ново Сараево.

Грб

Во општина Центар е административен, деловни, комерцијални, културни, образовни и медицински центар во Сараево. Иако некои од овие може да се побива Центар е сигурно најважниот дел од Сараево, се сместени повеќето големи гранки на градот и националните влади.[1]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. O općini Centar

Надворешни врски[уреди | уреди извор]