Петровац (Босна и Херцеговина)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Петровац е општина во Република Српска, БиХ. Сместено е во западниот дел на Република Српска. Седиштето на општината се наоѓа во селото Дринич. Според податоците на Агенцијата за статистика на Босна и Херцеговина за пописот во 2013 година, во општината се регистрирани 361 лице.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Карта на населени места во општина Петровац

Областа на општина Петровац се состои од населените места:

Бравски Ваганац, Буковача, Бунара, Дриниќ, Кленовац и Подстрница.

По потпишувањето на Дејтонскиот договор, во составот на Република Српска влегле следните делови на предвоената општината Босански Петровац: Бравски Ваганац, Буковача, Бунара, Дринич, Кленовац и Подсвеница. Од оваа област е формирана општина Петровац.

Историјата[уреди | уреди извор]

Општина Петровац - Дриниќ зафаќа површина од 136,48 км 2 и зафаќа 16% од територијата на поранешната општина Босански Петровац (853 км 2). Оваа општина е формирана по потпишувањето на Дејтонскиот договор. Граѓаните ја напуштиле територијата на општината на 14 септември 1995 година и привремено се сместиле во Дервента, за потоа да се вратат по Дејтонскиот договор во март 1996 година; последица била формирањето на општина во Дринич во март 1998 година. Покрај населбата Дриниќ, општина Петровац има и дел од населбата Бунаре, како и дел од Буковача. Според пописот од 1981 година, општината Петровац имала 400 жители, според пописот од 1991 година. 362 жители. Во внатрешниот попис заклучно со 31 декември 2004 година се регистрирани 376 жители со статус на живеење (и 1.250 жители со статус на престој) (претежно од Федерациската општина Босански Петровац).

Политичко уредување[уреди | уреди извор]

Предлошка:Мандати

Општинска администрација[уреди | уреди извор]

Градоначалникот ја претставува општината и ја извршува извршната функција во Петровац. Изборот за градоначалник се врши во согласност со Изборниот закон на Република Српска и Изборниот закон на БиХ. Општинската администрација, покрај градоначалникот, ја сочинуваат и општинското собрание. Институционален центар на општина Петровац е населбата Дриниќ, каде се сместени сите општински тела.

Градоначалник на Петровац е Милан Грбиќ пред ДНС [1], кој ја презеде функцијата по локалните избори 2016 година во Босна и Херцеговина. [2]

Комисија за Општина Петровац[уреди | уреди извор]

Комисијата за Општина Петровац е формирана во 1996 година врз основа на точка 2 од амандманот XXXV на Уставот на Република Српска и точка 2 од Одлуката за формирање комисии за општини или области кои се целосно или делумно дел од Федерацијата на БиХ. Општинската комисија ги извршува наредбите на Националното собрание, Претседателот на Републиката и Владата на Република Српска и ги извршува задачите од надлежност на Општинското собрание и Извршниот одбор во согласност со законот. Комисијата е формирана во следниот состав:

  1. Јовица Шепа, претседател,
  2. Миланко Бркљач,
  3. Драган Кекман,
  4. Милан Милановиќ,
  5. Драган Милановиќ,
  6. Чедо Поповиќ,
  7. Драган Мирковиќ.

Популација[уреди | уреди извор]

Национален состав 2013 година (конечни резултати на БХАС )[уреди | уреди извор]

Етнички состав според пописот 2013.[1]
Срби
  
358 99,16%
Останати
  
3 0,83%
вкупно: 361

Познати личности[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

Предлошка:Напомене

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Попис становништва у БиХ 2013“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-12-24. Посетено на 2020-05-15.
  2. „Петровац“. избори.ба. Посетено на 3 јуни 2017.

Извори[уреди | уреди извор]