Република Српска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Republika Srpska
Република Српска
ХимнаМоја република
Местоположба на Српска во рамките на Босна и Херцеговина.
Местоположба на Српска во рамките на Босна и Херцеговина.
Местоположба на Српска (црвено) во БиХ во Европа.
Местоположба на Српска (црвено) во БиХ во Европа.
Главен град Сараево (официјално)[1], Бања Лука (де факто)
Службен јазик јазикот на српскиот народ, јазикот на бошњачкиот народ, и јазикот на хрватскиот народ
Народности (2006) Срби: 88%
Бошњаци: 8%
Хрвати: 4%
Уредување Парламентарен систем
 -  Претседател Рајко Кузмановиќ
 -  Премиер Милорад Додик
Единица на БиХ
 -  Прогласена 28 февруари 1992 
 -  Призната во уставот на БиХ 14 декември 1995 
Површина
 -  Вкупна 24,857 км2 
 -  Вода (%) н/п
Население
 -  проценка за 2008 г. 1.439.673  
 -  Попис 1996 1.437.477  
 -  Густина 57,9 жит/км2 
БДП (ПКМ) проценка за 2008 г.
 -  Вкупен $9.968.277.689 
 -  По жител $6.934 
БДП (номинален) проценка за 2008 г.
 -  Вкупно $6.472.907.590 
 -  По жител $4.503 
Валута Конвертибилна марка (BAM)
Часовен појас CET (UTC+1)
 -  (ЛСВ) CEST (UTC+2)
НДД rs.ba
Повик. бр. 387

Република Српска или скратено Српска[2] е една од двете главни политичко-територијални поделби на Босна и Херцеговина, другата е Федерацијата Босна и Херцеговина. Република Српска е дефинирана во Уставот како единствена територијално, неделлива и неотуѓива уставна и правна единица што самостојно ќе ги врши своите уставни, законодавни, извршни и судски функции. Националното собрание и на Владата е во Бања Лука, иако Сараево е официјален главен град. Република Српска е дом на три уставни народи: Срби (околу 88%), Бошњаци (околу 8%) и Хрватите (околу 4%).

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Видете исто така[уреди | уреди извор]