Знаме на Република Српска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Знаме на Република Српска
}}
Називи Државна застава Републике Српске , Државно знаме на Република Српска
Употреба државно, пловно и воено знаме вексиколошки опис
Сразмер 1:2
Усвоено 28 февруари 1992
Опис тробојка, составено од три еднакви хоризонтални полиња во црвена, сина и бела боја.

Знамето на Република Српска е засновано на знамето на Србија и состои се од пансловенските бои. Тој беше усвоено на 9 јануари 1992. година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]