Приедор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Приедор
Prijedor
Општина
Грб на Приедор
Грб
Местоположба во БиХ.
Местоположба во БиХ.
Координати: 44°58′ СГШ 16°42′ ИГД / 
Држава Босна и Херцеговина
Ентитет Република Српска
Управа
 • Градоначалник Марко Павиќ[1]
Површина
 • Вкупна 833 км2
Население (1991)
 • Општина 112.543
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Повик. бр. +387 (052)
Мреж. место http://www.prijedorgrad.org

Приедор (босански, српски, хрватски: Prijedor) е град и општина во северозападна Босна и Херцеговина, поточно во ентитетот Република Српска. Градот се наоѓа во регионот Босанска краина и општината е втора најголема општина во Република Српска, а шеста во Босна и Херцеговина. Општината е со добар економски просперитет и има голем број индустриски гранки, сервиси и образовни центри.

Население[уреди | уреди извор]

Според пописите, Приедор имал:

година вкупно Бошњаци Срби Хрвати Југословени други
~1971~ 97.921 39.190 (40,02%) 46.487 (47,47%) 8.845 (9,03%) 1.458 (1,48%) 1.941 (2,00%)
~1981~ 108.868 42.129 (38,69%) 45.279 (41,59%) 7.297 (6,70%) 10.556 (9,69%) 3.607 (3,33%)
~1991~ 112.543 49.351 (43,85%) 47.581 (42,27%) 6.316 (5,61%) 6.459 (5,73%) 2.836 (2,54%)

Во 1991 година, само градот Приедор имал население од 34,635:

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Збратимени градови:

Партнерски градови :

Значајни личности од Приедор[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]