Трново (Босна и Херцеговина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Tрново
Амблем на Tрново
Амблем
Location of Trnovo, Federation of Bosnia and Herzegovina within Bosnia and Herzegovina.
Location of Trnovo, Federation of Bosnia and Herzegovina within Bosnia and Herzegovina.
Country Босна и Херцеговина
Површина
 • Вкупна338,4 км2 (130,7 ми2)
Население (2013 census)
 • Вкупно1.830
 • Густина5,4/км2 (14/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.+387 33
Мреж. местоhttp://www.trnovo.ba

Трново е една од деветте општини во Сараевскиот кантон. Се наоѓа на 30 километри југоисточно од градот Сараево.

Седиштето на општината е во Трново, иако општинскиот совет го користи хотелот "Маршал" на планината Бјелашница како официјална сала за состаноци. Како резултат на Дејтонскиот договор од 1995 година, општината беше поделена помеѓу Федерацијата на Босна и Херцеговина (ФБиХ) и Република Српска (РС).[1]

Планина Бјелашница на подрачјето на општина Трново во Федерацијата на БиХ

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]