Прејди на содржината

Какањ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Какањ
Kakanj
Местоположба на Какањ.
Местоположба на Какањ.
Држава Босна и Херцеговина
ЕнтитетФедерација Босна и Херцеговина
Кантонзеничко-добојски
Управа
 • Претседател на општинаМенсур Јашарспахиќ
Население (1991)
 • Вкупно55.857
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.+387 32
Мреж. местоhttp://www.kakanj.com.ba/

Какањ (босански, српски, хрватски: Kakanj) е град и општина во Босна и Херцеговина. Какањ се наоѓа северно од Високо и југоисточно од Зеница. Градот е изграден во близина на реката Згошќа. Какањ е дел од Зеничко-добојскиот кантон во Федерацијата Босна и Херцеговина.

Население[уреди | уреди извор]

Општина Какањ
година 2005 (проц.) 1991. 1981. 1971.
Муслимани 88 % 54.51% 25.142 (52,84%)
Хрвати 11 % 29.76% 15.479 (32,53%)
Срби 1 % 8.84% 6.233 (13,10%)
Југословени 4.53% 301 (0,63%)
други 2.36% 425 (0,90%)
вкупно 55,857 47.580

Според пописот, само градот Какањ имал 12,016 жители.

Етнички групи по населби[уреди | уреди извор]

Ова е список на населбите во општината и етничките заедници според пописот во 1991.

Апсолутно мнозинство:

  Муслимани

Релативно мнозинство:

  Муслимани
село вкупно Муслимани Хрвати Срби Југословени други
Алагиќи 94 61 23 9 1 0
Басташиќи 74 67 7 0 0 0
Башиќи 200 200 0 0 0 0
Бичер 379 315 0 54 7 3
Биеле Воде 288 216 0 67 3 2
Биело Поле 477 55 392 0 19 11
Билешево 239 1 1 233 0 4
Бистрик - Црквењак 404 59 340 0 4 1
Биштрани 574 339 229 1 3 2
Бјелавиќи 724 0 688 1 5 30
Босна 63 0 0 63 0 0
Брежани 692 603 78 1 6 4
Брњ 710 490 209 0 8 3
Брњиќ 820 820 0 0 0 0
Буковле 1,608 640 917 0 35 16
Црнач 599 332 266 1 0 0
Чатиќи 1,448 534 815 12 42 45
Данци 62 0 0 56 6 0
Десетник 522 355 0 166 0 1
Добој 2,516 1,973 154 171 131 87
Долна Папратница 565 542 0 21 0 2
Долни Бањевац 145 0 133 8 1 3
Долни Какањ 60 57 0 0 3 0
Долни Лучани 114 0 0 114 0 0
Драчиќи 33 0 0 33 0 0
Дриен 106 105 0 0 0 1
Дубово Брдо 268 268 0 0 0 0
Думанац 607 522 0 67 10 8
Гора 501 284 196 0 16 5
Горна Папратаница 142 90 0 25 1 26
Горни Бањевац 408 132 274 0 2 0
Горни Лучани 400 315 1 81 3 0
Говедовиќи 217 3 212 2 0 0
Градац 21 21 0 0 0 0
Гроце 272 267 0 5 0 0
Халиновиќи 154 154 0 0 0 0
Хаљиниќи 815 15 754 3 21 22
Хаусовиќи 131 120 1 10 0 0
Хоџиќи 491 491 0 0 0 0
Храсно 473 468 0 0 2 3
Храстовац 299 299 0 0 0 0
Ивница 257 246 0 10 0 1
Јавор 149 131 0 18 0 0
Јеховина 171 4 0 164 1 2
Јеревице 272 265 0 1 6 0
Езеро 159 144 1 11 3 0
Какањ 12,008 4,977 2,387 2,053 1,841 750
Караула 173 136 1 35 1 0
Караулско Поле 292 179 7 91 9 6
Кланац 134 0 134 0 0 0
Конџило 42 0 0 39 3 0
Копривница 267 266 0 0 1 0
Кралјевска Сутјеска 852 45 752 2 29 24
Кршевац 462 456 0 1 1 4
Кучиќи 472 470 2 0 0 0
Kujavče 268 267 0 0 1 0
Липница 274 173 98 0 3 0
Лучиќи 228 104 122 0 0 2
Луково Брдо 244 32 212 0 0 0
Маријана Вода 725 188 487 2 8 40
Миљачиќи 318 44 262 1 2 9
Миочи 182 57 0 122 1 2
Модриње 635 506 0 122 6 1
Мрамор 232 231 0 0 0 1
Нажбиљ 299 284 12 0 3 0
Обре 507 464 7 1 5 30
Папратно 114 8 105 0 0 1
Павловиќи 334 1 327 1 0 5
Педиќи 465 463 0 0 0 2
Пдбелавиќи 730 190 455 9 50 26
Подборје 202 192 1 1 2 6
Пољани 1,325 91 1,216 2 2 14
Пољице 139 0 135 4 0 0
Попе 715 604 88 1 17 5
Попржена Гора 343 261 0 80 0 2
Ратањ 350 0 324 0 16 10
Рибница 119 116 0 0 0 3
Ричица 820 471 345 0 2 2
Роин Поток 204 163 29 1 3 8
Сарановиќи 29 0 0 29 0 0
Себиње 133 133 0 0 0 0
Семетиш 165 164 0 0 0 1
Сеоце 878 93 753 1 20 11
Слагошќиќи 57 0 57 0 0 0
Слапница 836 257 557 2 12 8
Сливањ 211 210 0 0 1 0
Сливнице 453 316 26 62 40 9
Сопотница 720 673 0 47 0 0
Старпосле 393 393 0 0 0 0
Суботиње 148 79 0 67 1 1
Термоелектрана 202 111 17 35 38 1
Тешево 351 0 351 0 0 0
Тиќиќи 940 578 1 342 11 8
Тршќе 799 698 68 32 0 1
Туралиќи 339 336 0 0 0 3
Турбиќи 226 0 217 0 5 4
Варалиќи 612 609 0 0 1 2
Велики Трновци 577 255 311 0 9 2
Видуша 90 31 0 59 0 0
Вртилиште 399 396 0 0 1 2
Вукановиќи 642 0 637 0 1 4
Заграѓе 375 372 0 0 3 0
Згошќа 960 666 209 60 23 2
Злокуќе 263 255 0 0 0 8
Железничка станица Какањ 628 270 23 217 38 80
Живаљи 327 191 130 0 5 1
вкупно 55,950 30,528 16,556 4,929 2,554 1,383

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]