Зеничко-добојски кантон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зеничко-добојски кантон


Zeničko-dobojski kanton (бс)

Zeničko-dobojska županija (хр)

Зеничко-добојски кантон (ср)
кантон
Знаме на Зеничко-добојски кантон
Знаме
Грб на Зеничко-добојски кантон
Грб
Местоположба во БиХ.
Местоположба во БиХ.
Координати: 44°14′ СГШ 18°12′ ИГД / 
Држава Босна и Херцеговина
Ентитет Федерација Босна и Херцеговина
Гл. град Зеница
Општини Бреза, Добој Југ, Какањ, Маглај, Олово, Тешањ, Вареш, Високо, Завидовиќи, Зеница, Жепче, Усора
Управа
 • Премиер Миралем Галијашевиќ
Површина
 • Вкупна 3.415,3 km2 (1.3.187 sq mi)
Население
 • Вкупно 385.067
 • Густина 112,75/km2 (29,200/sq mi)

Зеничко-добојскиот кантон е еден од десетте кантони во Босна и Херцеговина.

Општини[уреди | уреди извор]

Општините во кантонот се: Бреза, Добој Југ, Какањ, Маглај, Олово, Тешањ, Вареш, Високо, Завидовиќи, Зеница, Жепче, Усора.

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2013 фодина, во кантонот имало 385,067 жители.

Поврзано[уреди | уреди извор]