Цазин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цазин
Cazin
Општина и град
Skyline of Цазин
Местоположба во БиХ
Местоположба во БиХ
Цазин is located in Bosnia and Herzegovina
Цазин
Цазин
Местоположба на Цазин
Координати: 44°58′N 15°56′E / 44.967° СГШ; 15.933° ИГД / 44.967; 15.933Координати: 44°58′N 15°56′E / 44.967° СГШ; 15.933° ИГД / 44.967; 15.933
ДржаваБосна и Херцеговина
Управа
 • Municipality presidentНермин Огрешевиќ
Површина
 • Вкупна356 км2 (137 ми2)
Население (Попис 2013)
 • Вкупно69.411
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.+387 37
Мреж. местоhttp://www.cazin.net

Цазинград и општина во северозападниот дел на Босна и Херцеговина, во регионот Босанска Краина, на границата со Хрватска. Населението на општината изнесува 69.411, а во градот живеат 14.387 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Населби[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]