Прејди на содржината

Стари Град (Сараево)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Стари Град (босански, српски, хрватски: Stari Grad) е општина во Сараево. Тоа е од најстарите и историски многу важен дел од Сараево. Во неговото срце е на Башчаршија, старата сектор на пазарот на градот, каде што градот бил основан од страна на Иса бег Исаковиќ во 15 век.[1]

Грб
  1. „Historija Općine“. Архивирано од изворникот на 2018-09-05. Посетено на 2017-05-26.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]