Стари Град (Сараево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Стари Град (босански, српски, хрватски: Stari Grad) е општина во Сараево. Тоа е од најстарите и историски многу важен дел од Сараево. Во неговото срце е на Башчаршија, старата сектор на пазарот на градот, каде што градот бил основан од страна на Иса бег Исаковиќ во 15 век.[1]

Грб

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Historija Općine

Надворешни врски[уреди | уреди извор]