Жепче

Координати: 44°26′N 18°02′E / 44.433° СГШ; 18.033° ИГД / 44.433; 18.033
Од Википедија — слободната енциклопедија
Жепче
Žepče
Црквата Свети Антониј
Црквата Свети Антониј
Знаме на ЖепчеГрб на Жепче
Жепче is located in Bosnia and Herzegovina
Жепче
Жепче
Местоположба на Жепче
Координати: 44°26′N 18°02′E / 44.433° СГШ; 18.033° ИГД / 44.433; 18.033
Земја Босна и Херцеговина
EntityФедерација Босна и Херцеговина
КантонЗеничко-добојски кантон
Управа
 • ГрадоначалникМато Ѕовко
Површина
 • Вкупна282 км2 (109 ми2)
Население (2013 census)
 • Вкупно31.582
 • Густина112/км2 (290/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.+387 32
Мреж. местоhttp://www.opcina-zepce.com

Жепче — град и општина во централниот дел на Босна и Херцеговина, како дел од Зеничко-добојскиот кантон. Според податоците од пописот во 2013 година, Жепче има 5.804 жители.

Население[уреди | уреди извор]

Етничка припадност
Бошњаци Срби Хрвати Југословени Останати Вкупно
1961
5,038 36.18% 2,033 14.60% 5,978 42.93% 821 5.90% 54 0.39% 13,924
1971
7,531 44.54% 2,028 11.99% 7,174 42.43% 56 0.33% 117 0.71% 16,906
1981
8,769 44.39% 2,004 10.14% 7,813 39.55% 933 4.72% 235 1.20% 19,754
1991
10,820 47.11% 2,278 9.92% 9,100 39.62% 546 2.38% 222 0.97% 22,966

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

44°26′N 18°02′E / 44.433° СГШ; 18.033° ИГД / 44.433; 18.033