Завидовиќи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Завидовиќи
Завидовићи
Општина и град
Улица „Алија Изетбеговиќ“
Улица „Алија Изетбеговиќ“
Местоположба на градот
Местоположба на градот
Завидовиќи is located in Bosnia and Herzegovina
Завидовиќи
Завидовиќи
Местоположба на градот
Координати: 44°27′N 18°09′E / 44.450° N; 18.150° E / 44.450; 18.150
Земја Босна и Херцеговина
EntityФедерација Босна и Херцеговина
КантонЗеничко-добојски кантон
Управа
 • ГрадоначалникСуад Омеровиќ
Површина
 • Вкупна590,3 км2 (2,279 ми2)
Население (2013)
 • Вкупно40.272
 • Густина68/км2 (180/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Повик. бр.+387 32
Мреж. местоhttp://www.zavidovici.ba

Завидовиќи — град и општина во централниот дел на Босна и Херцеговина, како дел од Зеничко-добојскиот кантон. Завидовиќи се наоѓа во помеѓу Добој и Зеница Според податоците од пописот во 2013 година, Завидовиќи има 9.217 жители.

Историја[уреди | уреди извор]

Завидовиќи бил развиен од страна на Австријците во текот на 19 век, во времето кога градот бил под контрола на Австро-Унгарија. Градот се развил благодарение на експлоатацијата на бројните шумски реони околу градот. По Втората светска војна, Криваја, компанија која била основана во 1884 година и именувана по реката Криваја, била проширена. Компанијата се фокусирала на производство на мебел, која започнала да извезува во САД под името „Krivaja Beechbrook“. Поради војната во Босна во 1990-тите години, фабриката пропаднала.

Иако некогаш во Завидовиќи живееле повеќе етнички групи, поголемиот дел од српските и хрватските жители биле протерани од нивните домови од страна на муслиманските сили за време на Босанската војна. Малкумина се вратиле во нивните имоти.

Население[уреди | уреди извор]

Националност 1991 1981 1971
[[Муслимани}} 34.198 (59,82%) 29.289 (56,47%) 24.803 (56,34%)
Срби 11.640 (20,36%) 11.202 (21,60%) 11.031 (25,06%)
Хрвати 7.576 (13,25%) 7.451 (14,36%) 7.457 (16,94%)
Југословени 2.726 (4,76%) 3.088 (5,95%) 353 (0,80%)
Останати 1.024 (1,79%) 831 (1,60%) 374 (0,84%)
Вкупно 57.164 51.861 44.018

Надворешни врски[уреди | уреди извор]