Усора

Координати: 44°41′59″N 18°02′52″E / 44.69972° СГШ; 18.04778° ИГД / 44.69972; 18.04778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Усора
Usora
Општина
Местоположба на Усора во Босна и Херцеговина.
Местоположба на Усора во Босна и Херцеговина.
Држава Босна и Херцеговина
ЕнтитетФедерација Босна и Херцеговина
Кантон Кантон Зеница-Добој
Управа
 • Municipal mayorЗвонимир Анѓелиќ (ХДЗ БиХ)
Површина
 • Вкупна49,8 км2 (19,2 ми2)
Население (попис 2013)
 • Вкупно6.603
 • Густина133/км2 (340/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.+387 32
Мреж. местоusora.com

Усора (босански, српски, хрватски: Usora) — рурална општина во Босна и Херцеговина со мнозинство босански Хрвати.

Административно е дел од Зеничко-добојскиот кантон во Федерацијата на Босна и Херцеговина.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]