Грачаница (Босна и Херцеговина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грачаница
Грачаница
Општина и град
Поглед на Грачаница
Местоположба на градот
Местоположба на градот
Земја Босна и Херцеговина
EntityФедерација Босна и Херцеговина
КантоТузлански кантон
Управа
 • ГрадоначалникНусрет Хелиќ (СДП)
Површина
 • Вкупна216 км2 (83 ми2)
Население (2013)
 • Вкупно48.395
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.+387 35
Мреж. местоhttp://www.opcina-gracanica.ba

Грачаница — град и општина во североисточниот дел на Босна и Херцеговина, како дел од Тузланскиот кантон. Според податоците од пописот во 2013 година, Грачаница има 13.400 жители.

Историја[уреди | уреди извор]

Грачаница првпат се споменува во османлиските извори во 1528 година. Селото припаѓало на нахијата Соко, и било познат по рудникот за железо.

Првобитната населба Грачаница се наоѓала на денешнното место Драфничи. Во 1548 година Грачаница добил статус на град. Значителен развој градот доживеал во крајот на 17 век, во времето на Ахмед-паша Будимлија, кој го изградил џамија, амам и саат-кулата.

Во 18 век бил изграден и водовод. Грачаница во 1879 година имала 613 куќи и 3012 жители.

Клима[уреди | уреди извор]

Просечната температура во јануари е 1,8 °C, а во текот на јули 23,3 °C .

Население[уреди | уреди извор]

Етнички состав
Година Срби  % Бошњаци  % Хрвати  % Југословени  % Останати  % Вкупно
1961 8,543 28.29% 20,726 68.62% 171 0.57% 686 2.27% 77 0.25% 30,203
1971 13,135 27.97% 33,135 70.57% 199 0.42% 184 0.39% 297 0.65% 46,950
1981 13,226 24.35% 38,189 70.32% 135 0.25% 2,359 4.34% 402 0.74% 54,311
1991 13,566 22.97% 42,628 72.19% 135 0.23% 1,501 2.54% 1,220 2.07% 59,050

Надворешни врски[уреди | уреди извор]