Вогошќа

Од Википедија — слободната енциклопедија

Вогошќа (босански, српски, хрватски: Vogošća) е средно предградие и општина Сараево, Кантон Сараево, главниот град на Босна, кој се наоѓа на околу 6 километри северно од центарот на градот и опфаќа околу 72 км2.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „O Općini - Geogradska obilježja“. Архивирано од изворникот на 2017-06-17. Посетено на 2017-06-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]