Бугојно

Координати: 44°03′N 17°27′E / 44.050° СГШ; 17.450° ИГД / 44.050; 17.450
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бугојно
Bugojno
Град и општина
Местоположба на градот.
Местоположба на градот.
Бугојно is located in Bosnia and Herzegovina
Бугојно
Бугојно
Местоположба на Бугојно
Координати: 44°03′N 17°27′E / 44.050° СГШ; 17.450° ИГД / 44.050; 17.450
ЗемјаБосна и Херцеговина
Управа
 • ГрадоначалникХасан Ајкуниќ
Површина
 • Вкупна361 км2 (139 ми2)
Население (2013[1])
 • Вкупно34,559
 • Густина96/км2 (250/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.+387 30
Мреж. местоOfficial Website

Бугојно — град и општина во централниот дел на Босна и Херцеговина, како дел од Среднобосанскиот кантон. Според податоците од пописот во 2013 година, Бугојно има 17.202 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Бугојно се наоѓа покрај реката Врбас, на 130 километри северозападно од Сараево. На запад се наоѓа регионот Копривица. Оваа огромна шума некогаш била една од омилените места за лов на претседателот Тито.

Бугојно се наоѓа на надморска височина од околу 550 метри и е опкружен со планината Калин.

Население[уреди | уреди извор]

Градот и општината е населен со мнозинство Бошњаци. Градот, пред војната бил со мултиетнички карактер, со речиси идентичен број на Хрвати, Бошњаци и Срби. Денес, само околу 150 Срби живеат во градот, додека околу 200 во општината[2][3]. Бројот на Хрватите во општината се намалил од 16.500 до околу 4500 (2008)[4].

Националност[5] 1991 1981 1971 1961
Муслимани 6.878 (30,37%) 4.719 (28,77%) 3.382 (36,25%)
Хрвати 6.836 (30,19%) 4.695 (28,62%) 3.447 (36,94%)
Срби 6.809 (30,07%) 5.280 (32,19%) 2.131 (22,84%)
Југословени 1.449 (6,39%) 1.511 (9,21%) 173 (1,85%)
Останати 669 (2,95%) 197 (1,20%) 196 (2,10%)
Вкупно 22.641 16.402 9.329

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-11-23. Посетено на 2016-11-06.
  2. „BUGOJNO: I Bog i svijet znaju da su Vučići pravoslavci!“. Bugojno danas. 2015.
  3. „BiH: Bugojno opština bez Srba“. Novosti. 2014.
  4. „Izumiru bugojanski Hrvati i Srbi“. Nezavisne. 2008.
  5. Предлошка:Савезни завод за статистику СФРЈ

Надворешни врски[уреди | уреди извор]