Тешањ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тешањ
Tešanj
Грб на Тешањ
Местоположба на градот
Местоположба на градот
Тешањ is located in Bosnia and Herzegovina
Тешањ
Тешањ
Местоположба на градот
Координати: 44°36′51.5″N 17°59′22.1″E / 44.614306° СГШ; 17.989472° ИГД / 44.614306; 17.989472
Земја Босна и Херцеговина
EntityФедерација Босна и Херцеговина
КантонЗеничко-добојски кантон
Управа
 • Општина presidentСуад Хускиќ
Површина
 • Вкупна155,9 км2 (60,2 ми2)
Население (2013)
 • Вкупно46.135
 • Густина296/км2 (770/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.+387 32
Мреж. местоhttp://www.opcina-tesanj.ba

Тешањ — град и општина во северниот дел на Босна и Херцеговина, како дел од Зеничко-добојскиот кантон. Според податоците од пописот во 2013 година, Тешањ има 5.531 жител.

Историја[уреди | уреди извор]

Сегашното име на градот за првпат се споменува во 1461 во повелбата на кралот Стефан Томашевиќ до неговиот чичко Радивој Остојиќ.

Во периодот од втората половина на 15 век и првата половина на 16 век, историјата на Тешањ била прилично хаотична. Босна била на местото каде најчесто била границата помеѓу Отоманското Царство и Унгарското Царство. Поради тоа, регионот често бил освојуван од двете страни.

Од 1512 година Тешањ билбил вклучен во територијата на Отоманското Царство за неколку векови. Со доаѓањето на Османлиите во Босна во 15 век, голем дел од месното население го прифатил исламот. Во времето на Гази Ферхад-паша, градот доживеал економски развој и била изградена Ферхадиевата џамија (1563), која сѐ уште се наоѓа во стариот дел на градот. Гази Ферхад-бег починал во 1568 и бил погребан во дворот на џамијата.

Периодот на австриската окупација донесел прозападно уредување на градот. Во текот на овој период биле изградени градски патишта, зградата на општината, училишта, аптеки и болници. Во овој период бил отворен и првиот хотел во градот.

Од 1929 до 1941 година, Тешањ бил дел од Врбаска бановина на Кралството Југославија.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

  • Чаршиска џамија
  • Старата куќа на семејството Еминагиќ. Таа е најстарата куќа во Тешањ и се смета дека била изградена на крајот на 17 век.
  • Тешањската тврдина. Во стариот дел на градот се наоѓа Тешањската тврдина, која била центар на економскиот и културниот живот на Тешањ. Во центарот на градот била развиена трговијата во текот на XVII и XVIII век, кога имало 40 продавници.
  • Саат-кула. Таа била изградена во 17 век. Од вкупно 21 кули кои биле изградени во Босна и Херцеговина, оваа кула е една од четирите кои сѐ уштепостојат. Таа е висока 18,5 метри.
  • Гробот на поетот Муса Ќазим Чатиќ. Се наоѓа на гробиштата „Објешеница“ во центарот на градот. И покрај тоа што тој е роден во Оџак во 1880 година, тој целиот свој живот го посветил на градот Тешањ, каде што починал во 1915 година.
  • Католичка црква на Св. Петар и Павле

Население[уреди | уреди извор]

Ethnic Composition
Година Срби  % Бошњаци  % Хрвати  % Југословени  % Останати  % Вкупно
1961 3,464 11.87% 18,270 62.61% 6,332 21.70% 1,003 3.44% 113 0.39% 29,182
1971 2,692 7.76% 24,208 69.78% 7,603 21.92% 39 0.11% 151 0.44% 34,693
1981 3,152 7.21% 30,653 70.16% 8,548 19.56% 1,012 2.32% 327 0.75% 43,692
1991 3,078 6.36% 34,938 72.20% 8,952 18.50% 1,038 2.15% 384 0.79% 48,390

Надворешни врски[уреди | уреди извор]