Врбаска бановина

Координати: 44°26′27″N 17°11′44″E / 44.44083° СГШ; 17.19556° ИГД / 44.44083; 17.19556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Vrbas Banovina
Врбаска бановина
Бановина на Кралство Југославија
1929–1941
 

 

Местоположба на Vrbas Banovina
Местоположба на Vrbas Banovina
Главен град Бања Лука
Историја
 -  Основана 3 октомври 1929
 -  Укината 1941
Денес во Босна и Херцеговина, Хрватска
Карта на југословенските бановини (Врбаската е со број 3
Административно седиште на бановината, денес седиште на општината

Врбаска бановина беше покраина во склоп на Кралството Југославија во периодот 1929-1941. Името го добива по реката Врбас и се состоеше претежно на територија на Западна Босна и Херцеговина и источниот дел на Хрватска.

Граници[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Граници на бановината во 1931 и 1939

Населението на бановината во 1931 беше 1,037,382. Најзастапени верски групи беа Православните Христијани со 600,529 (58%), потоа Муслиманите со 250,265 (24%), и Католиците со 172,787 (17%).

Историја[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

44°26′27″N 17°11′44″E / 44.44083° СГШ; 17.19556° ИГД / 44.44083; 17.19556