Моравска бановина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Моравска бановина
Бановина на Кралство Југославија
1929–1941
Местоположба на Moravska banovina
Местоположба на Moravska banovina
Локација во Кралството Југославија
Главен град Ниш
Историја
 -  Основана 1929
 -  Укината 1941
Денес во Србија
Карта на Моравска бановина

Моравска бановина беше покраина (бановина) во склоп на Кралството Југославија во периодот 1929-1941. Се состоеше од делови на денешна Централна Србија и мал дел на Косово и беше именувана по реката Морава. Главен град беше Ниш.

Зградата која беше седиште на административниот центар, денес Универзитетот во Ниш (преден дел)
(гледано отстрана)

Граници[уреди | уреди извор]

Според Уставот на Кралството Југославија од 1931 година,

Моравска бановина се граничи со Романија и Бугарија на север, областа Лужница на југ. Од оваа гледна точка јужната граница на бановината се простира до областите Лужница, Ниш, Добриќ, Прокупље, Косаница, реката Лаб и Вучитрн. Се спојува со Зетска бановина на местото каде граничат трите области: Вучитрн, Грачаница и Дреница.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 43°18′00″ N; 21°54′00″ E / 43.3000° СГШ; 21.9000° ИГД / 43.3000; 21.9000