Дринска бановина

Координати: 43°52′00″N 18°25′00″E / 43.8667° СГШ; 18.4167° ИГД / 43.8667; 18.4167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дринска бановина
Бановина на Кралство Југославија
1929–1941
 

 

Местоположба на Drinska banovina
Местоположба на Drinska banovina
Дринска бановина во 1931
Главен град Сараево
Историја
 -  Основана 1929
 -  Укината 1941
Денес во Босна и Херцеговина, Србија
Дринска бановина во 1931
Југословенските бановини

Дринската бановина беше покраина во склоп на Кралството Југославија во периодот 1929-1941. Главен град на бановината беше Сараево и вклучува територии на денешна Босна и Херцеговина и Србија. Именувана беше според реката Дрина и како и сите бановини, намерно не беше создадена врз етнички карактер на населението.

Административната зграда на бановината. Денес седиште на претседателството на БиХ

Граници[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

43°52′00″N 18°25′00″E / 43.8667° СГШ; 18.4167° ИГД / 43.8667; 18.4167