Прејди на содржината

Дунавска бановина

Координати: 45°20′00″N 19°51′00″E / 45.3333° СГШ; 19.8500° ИГД / 45.3333; 19.8500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дунавска бановина
Бановина на Кралство Југославија

1929–1941
 

 

 

Местоположба на Dunavska banovina
Местоположба на Dunavska banovina
Локација во Кралството Југославија
Главен град Нови Сад
Историски период Меѓувоен период
 -  Основана 3 октомври 1929
 -  Укината 16 април 1941
Население
 -  1931 2,387,495 
Денес во Хрватска и Србија

Дравската бановина беше покраина во склоп на Кралството Југославија во периодот 1929-1941. Оваа бановина се состоеше скоро целосно од територијата на денешна Словенија. Името го добива по реката Драва.

Adминистративно седиште на бановината. Денес седиште на Владата и парламентот на покраината Војводина

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 1931, Дунавската бановина имаше 2,387,495 жители. Етничкиот состав е следен:

Граници[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Поголеми градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Поврзано[уреди | уреди извор]

45°20′00″N 19°51′00″E / 45.3333° СГШ; 19.8500° ИГД / 45.3333; 19.8500