Прејди на содржината

Бановина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кралство Југославија со бановините од (19291939)

Бановина е административно-територијална единица во времето на Кралството Југославија. На чело на бановината бил посавем бан, именуван од кралот, по предлог од Министерскиот совет, со мандат од 4 години.

Поврзано[уреди | уреди извор]