Бања Лука

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бања Лука
Banja Luka
град
Banja luka.jpg
Грб на Бања ЛукаBanja Luka
Грб
Местоположба на Бања Лука.
Местоположба на Бања Лука.
Координати: 44°46′ СГШ 17°11′ ИГД / 
Држава  Босна и Херцеговина
Ентитет  Република Српска
Управа
 • Грдаоначалник Драгољуб Давидовиќ
Површина
 • град 1.232 км2
Население
 • град 350.000
 • Густина 178,6/км2
 • Градска 370.000
 • Метро 400.000 (приб,)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Повик. бр. +387 51
Мреж. место www.banjaluka.rs.ba

Бања Лука (босански, српски, хрватски: Banja Luka) е втор најголем град во Босна и Херцеговина и административен центар на Република Српска. Традиционално, Бања Лука била центар на регионот Босанска краина. Бања Лука зазема површина од околу 96.2 километри квадратни и се наоѓа на реката Врбас.

Население[уреди | уреди извор]

Денес се проценува дека општина Бања Лука има население од 250,000 жители,[1] од кои најмногу се Србите.[2] Голем број од Бошњаците и Хрватите го напуштиле градот.[3] Според пописот од 1991 година, Бања Лука имала население од 195.692 жители:

Општина Бања Лука
година 1991 1981 1971
Срби 106.826 (54,61%) 93.389 (50,86%) 92.465 (58,25%)
Хрвати 29.026 (14,83%) 30.442 (16,57%) 33.371 (21,02%)
Муслимани 28.558 (14,59%) 21.726 (11,83%) 24.268 (15,28%)
Југословени 23.656 (12,08%) 31.347 (17,07%) 4.684 (2,95%)
други 7.626 (3,89%) 6.714 (3,65%) 3.948 (2,48%)
вкупно 195.692 183.618 158.736

Само градот Бања Лука:

Banja Luka
година 1991 1981 1971
Срби 70.155 (49,03%) 51.839 (41,82%) 41.297 (45,46%)
Муслимани 27.689 (19,35%) 20.916 (16,87%) 23.411 (25,77%)
Хрвати 15.700 (10,97%) 16.314 (13,16%) 17.897 (19,70%)
Југословени 22.645 (15,82%) 30.318 (24,46%) 4.606 (5,07%)
други 6.890 (4,81%) 4.550 (3,67%) 3.620 (3,98%)
вкупно 143.079 123.937 90.831

[4]

Култура[уреди | уреди извор]

Соборниот храм Христос Спасител

Благодарение на својата долга и вредна историја, градот Бања Лука има големо богато културно наследство. Во градот се наоѓаат неколку музеи, од кои треба да се издвојат Етнографскиот музеј (основан 1930 година) и музејот Босанска крајина. Културната понуда во градот ја сочинуваат и две театарски куќи со вредна традиција: Народниот театар и театарот за деца, како и неколку културно-уметнички друштва. Најистакнатиот фолклорен ансамбл е ЦКУДМ „Веселин Маслеша“, РКУД „Пелагич“ и КУД „Чајевец“. Во строгиот центар на градот, на брегот на реката Врбас, се наоѓа и тврдината Кастел, добро сочувана римска воена тврдина, каде што се одржува и еден од најголемите музички фестивали на теријаторијата на Босна и Херцеговина - „Јелен Демофест“. Овој фестивал има традиција од 7 години, а до сега имаат настапено големи музички имиња како што се Guano Apes, Макс Ромео, Eyesburn, Суперхикс, Визија, Хладно Пиво и многу други. Едно од значајните културни места во градот е Банскиот двор, кој денес делува како културен центар. Граден е во периодот меѓу 1929 и 1932 година. Од 1955 година оваа градба прераснува во Дом на култура. Тој содржи репрезентативна концертна сала, галерија и ресторан.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]