Вареш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вареш
Вареш
Skyline of Вареш
Грб на Вареш
Location of Vareš within Bosnia and Herzegovina.
Location of Vareš within Bosnia and Herzegovina.
Country Босна и Херцеговина
Површина
 • Вкупна390,1 км2 (150,6 ми2)
Население (2013 census)
 • Вкупно9.556
 • Густина25/км2 (60/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.+387 32
Мреж. местоhttp://www.vares.info

Вареш (босански, српски, хрватски: Vareš) — град и општина во централна Босна и Херцеговина, познат по локалните рударски активности и производство на железо. Таа е дел од Зеничко-добојскиот кантон и Федерацијата на Босна и Херцеговина.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]