Столац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Столац (босански, српски, хрватски: Stolac) — град и општина во Босна и Херцеговина, која се наоѓа во Херцеговина. Административно, таа е дел од Херцеговацко-неретванскиот кантон во Федерацијата на Босна и Херцеговина. Столац се наоѓа во областа позната како Херцеговина Хумина, на туристичката маршрута што ја поминува Херцеговина и поврзувајќи го планинскиот залив во Босна со крајбрежните региони на Босна и Херцеговина, Дубровник и Црна Гора. Патот, кој се протега од Сараево преку Мостар, Столац, Љубиње и Требиње, му овозможува на Дубровник да стигне во помалку од 4 часа.[1]

Столац

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Povijest“. Архивирано од изворникот на 2017-06-13. Посетено на 2017-06-29.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]