Бихаќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бихаќ
Bihać
Поглед на Бихаќ Bihać
Држава Босна и Херцеговина
Управа
 • Претседател на општинаАлбин Муслиќ
Површина
 • Вкупна900 км2 (300 ми2)
Население (est. 2009)
 • Вкупно61.287
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.+387 37
Мреж. местоhttp://www.bihac.org

Бихаќ (босански, српски, хрватски: Bihać) е град и општина во северозападна Босна и Херцеговина. Градот е центар на Унско-санскиот кантон во Федерацијата Босна и Херцеговина. Бихаќ се наоѓа на реката Уна во географскиот регион Босанска краина.

Население[уреди | уреди извор]

Население на Општина Бихаќ
година 1991. 1981. 1971.
Бошњаци 46,737 (66.07%) 40,041 (61.09%) 37,325 (64.14%)
Срби 12,689 (17.93%) 11,093 (16.92%) 12,096 (20.78%)
Хрвати 5,580 (7.88%) 5,855 (8.93%) 6,824 (11.72%)
Југословени 4,356 (6.15%) 7,364 (11.23%) 1,133 (1.94%)
други 1,370 (1.93%) 1,191 (1.81%) 807 (1.38%)
Вкупно 70,732 65,544 58,185

Населби[уреди | уреди извор]

Бихаќ

Вкупно: 45,553

Орашац

Вкупно: 2,574

Брековица

Total: 1,833

Рипач

Total: 1,724

Познати личности од Бихаќ[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]