Унско-сански кантон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Унско-сански кантон


Unsko-sanski kanton (бс)

Unsko-sanska županija (хр)

Унско-сански кантон (ср)
Кантон
Знаме на Унско-сански кантон
Знаме
Грб на Унско-сански кантон
Грб
Местоположба на кантонот во Босна и Херцеговина
Местоположба на кантонот во Босна и Херцеговина
Координати: 44°44′N 16°12′E / 44.733°СГШ 16.200°ИГД / 44.733; 16.200
Држава Босна и Херцеговина
Ентитет Федерација Босна и Херцеговина
Главен град Бихаќ
Општини Бихаќ, Босанска Крупа, Босански Петровац, Бужим, Цазин, Кључ, Сански Мост, Велика Кладуша
Управа
 • Премиер Хусеин Рошиќ
Површина
 • Вкупна 4.125,0 km2 (15,930 sq mi)
Население
 • Вкупно 273.261
 • Густина 66,24/km2 (17,160/sq mi)

Унско-санскиот кантон е еден од десетте кантони во Босна и Херцеговина. Кантонот се наоѓа во северозападниот дел од земјата и е именуван според реките Уна и Сана. Центар на Унско-санскиот кантон е градот Бихаќ.

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2013 година, кантонот има население од 273,261 жители од кои 246,012 Бошњаци (90.02.3%), 8,452 Срби (3.09%), 5,073 Хрвати (1.85%), и 13,724 други (5.04%).

Општини[уреди | уреди извор]

Во кантонот се наоѓаат следните општини: Бихаќ, Босанска Крупа, Босански Петровац, Бужим, Цазин, Кључ, Сански Мост и Велика Кладуша.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 44°44′N 16°12′E / 44.733°СГШ 16.200°ИГД / 44.733; 16.200