Уна (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Уна
Уна (поглед од Брековица кон Бихаќ)
Извор Хрватска
Утока Стражбеничка Планина
Земји во сливот Хрватска, Босна и Херцеговина
Должина 207 km

Уна е река во западниот дел на Босна и Херцеговина; во долниот дел на својот тек реката протекува низ Република Српска, а потоа е и гранична река со Хрватска. Уна е десна притока на реката Сава. Нејзиниот басен зафаќа површина од 10,400 km², а во него живеат околу милион жители.


Icon river tributary L.svg Оваа статија за река е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!