Прејди на содржината

Мрежница (река)

Координати: 45°27′57″N 15°33′55″E / 45.4657° СГШ; 15.5654° ИГД / 45.4657; 15.5654
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мрежница
Местоположба
ДржаваХрватска
Физички особености
Извор 
 • координати45°05′25″N 15°29′45″E / 45.0902° СГШ; 15.4959° ИГД / 45.0902; 15.4959
Устие 
 • место
Корана
 • координати
45°27′57″N 15°33′55″E / 45.4657° СГШ; 15.5654° ИГД / 45.4657; 15.5654
Должина63 kм (207,000 ст)[1]
Големина на сливот64 km2 (25 ми)[1]
Особености на сливот
ТечениеКорана → КупаСаваДунавЦрно Море

Мрежницарека во Карловачка жупанија, Хрватска. Таа е 63 км долга и нејзиниот слив зафаќа површина од 64 км2.

Мрежница се смета за посебна поради големиот број водопади, вкупно 93. Таа се крева во Кордун, западно од Слуњ и тече кон север, напоредно со Добра и Корана, преку Генералски Стол и Дуга Реса, кога конечно се влева во Корана во јужниот дел на Карловац (кај Мостање/Турани).

Хидроелектраната Гојак е пренасочувачка централа под висок притисок која ја користи речната моќ на реките Огулинска Добра и Мрежница.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Статистички годишник на Република Хрватска 2017 (PDF) (хрватски и англиски). Загреб: Државен завод за статистика. декември 2017. стр. 47. ISSN 1333-3305. Посетено на 22 август 2021.
  2. „HE Gojak“. Hrvatska elektroprivreda. Архивирано од изворникот на 7 септември 2011. Посетено на 22 август 2021.